دانلود پایان نامه ارشد رشته عمران سازه های فضایی

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی رفتار سازه های فضایی در عرشه پل ها

تکه هایی از متن :

 

4-3- معایب عرشه های مشبک فضایی

هر نوع سیستم سازه ای در کنار مزایایی که دارند، مسلماً معایبی نیز خواهد داشت که از مهمترین آنها   می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- هزینه بالای عملیات اجرایی که شامل خرید اجزا و اتصالات، حمل و نقل به محیط کارگاه و نصب و   راه اندازی سازه می باشد.

البته این موضوع در مورد سازه های مشبک فضایی که به عنوان سقف های با دهانه های کوچک به کار      می رود مشهودتر است و در عرشه پل ها که به صورت دهانه های طویل اجرا می شود بحث هزینه های اجرایی چندان به چشم نمی آید. زیرا در این نوع سازه ها نیاز به طرح پایه های متعدد جهت پایداری سازه     بر طرف شده و در پی آن کاهش هزینه های هنگفت ناشی از شمع کوبی را به همراه خواهد داشت. همچنین در عرشه های مشبک فضایی، هزینه های مربوط به قالب بندی، بتن ریزی، تهیه و انتقال مصالح ریزدانه و درشت دانه به محیط کارگاه که در عرشه های بتنی رایج است، مطرح نمی باشد و به علت اجرای اتصالات در سطح زمین، سرعت عملیات اجرایی بالا رفته و خطر کار در ارتفاع کاهش می یابد.

2- در برخی موارد اجرای عرشه های مشبک فضایی با توپولوژی های پیچیده، نه تنها باعث سهولت و سرعت عملیات اجرایی نمی شود، بلکه به علت کثرت اعضا و پیچیدگی گره ها ممکن است سبب طولانی تر شدن زمان نصب و بروز اشتباهات اجرایی شود.

3- عرشه های مشبک فضایی در مقابل عوامل محیطی آسیب پذیرتر از نمونه های ساخته شده با دیگر مصالح رایج نظیر بتن مسلح می باشند و استفاده از این نوع سازه ها در مناطقی که در معرض حمله شدید سولفات ها قرار داشته باشند، به علت هزینه های هنگفت نگهداری و ترمیم آنها، توصیه نمی شود.

4- عرشه های مشبک فضایی در مقابل آتش سوزی عملکرد مناسبی از نشان نمی دهند و با افزایش دما، مقاومت فولاد که مصالح اصلی این نوع سازه ها می باشد، کاهش یافته و منجر به فروریختن سازه می شود. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که در پل ها احتمال ایجاد حریق، کمتر از سایر سازه ها می باشد اما در هر صورت می توان از پوشش های مقاوم در برابر آتش سوزی استفاده نمود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی رفتار سازه های فضایی در عرشه پل ها

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.