دانلود پایان نامه ارشد عمران طراحی بهینه لرزه ای قاب های فولادی

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 طراحی بهینه لرزه ای قاب های فولادی

تکه هایی از متن :

2-2-3- الگوریتم­های تکامل

با توسعه سخت افزارهای کامپیوتری، روش­های نسبتا جدیدی با نام الگوریتم­های تکامل مانند الگوریتم­های ژنتیکی و بازپخت شبیه سازی شده توسعه یافتند. این روش­ها در مقوله روش­های جستجوی تصادفی قرار دارند، که بر اساس فرآیندهای طبیعی می­باشند. الگوریتم­های اکتشافی یا تصادفی[1] با تولید اعداد تصادفی به جستجوی مستقیم فضای پاسخ می­پردازند. در نتیجه نیازی به محاسبه گرادیان­های تابع هدف و قیود نمی­باشد.

روش بازپخت شبیه­سازی شده (SA) و الگوریتم ژنتیکی (GA) دو روش مشهور تصادفی جهت شبیه­سازی پدیده­های طبیعی مرتبط با بازپخت فلز و تکامل طبیعی ژنتیک می­باشند. بازپخت شبیه­سازی (SA) شده روشی برای کمینه­سازی مسائل برنامه­ریزی غیرخطی پیوسته-گسسته-صحیح می­باشد ]12[. از تحقیقات انجام شده با استفاده از SA می­توان به می و بالینگ در سال 1992 میلادی اشاره کرد ]65[.

الگوریتم ژنتیکی (GA) استراتژی مدلسازی مکانیک تکامل ژنتیکی می­باشد ]66[. مهمترین خصوصیات GA بر اساس اصول بقاء و سازگاری است. مزیت­های اعمال GA در طراحی بهینه­ قاب­های فولادی شامل استفاده از متغیرهای طراحی گسسته، محیطی باز برای بیان قیود و حالت­های مختلف بارگذاری می­باشد. الگوریتم ژنتیکی توسط گلدبرگ و سمتانی در سال 1986 به جامعه مهندسین عمران معرفی شد ]67[. حاجلا اولین کسی بود که از الگوریتم ژنتیکی جهت بهینه­سازی الاستیک شبکه ساختمانی دو تیره[2]، استفاده نمود ]68[. بعد از آن، حاجلا ]69[ و حاجلا و لین ]73-70[ چندین مقاله در راستای استفاده از الگوریتم ژنتیکی جهت بهینه­سازی سازه­ها به چاپ رساندند. الگوریتم ژنتیکی بصورت گسترده در ادبیات فنی مورد استفاده قرار گرفته است. بیشتر تحقیقات انجام شده برای مقایسه انواع GA بر روی سازه­های خرپایی اعمال شده است ]76-74[. یانگ و سو در سال 1997 با اعمال مکانیزم­های گزینش GA بر روی خرپاهای فضایی و دو بعدی، به این نتیجه رسیدند که روندهای گزینش رقابتی (مسابقه) بهتر از روندهای گزینش تناسب-شایستگی (چرخ رولت)[3] می­باشند ]77[.

اعمال GA بر روی قاب­های فولادی به ندرت به چشم می­خورد ]81-78[.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :طراحی بهینه لرزه ای قاب های فولادی

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.