پایان نامه ارشد عمران تحليل عددي سه بعدی پايداري استاتيكي و ديناميكي شيرواني ها

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

تحليل عددي سه ­بعدی پايداري استاتيكي و ديناميكي شيرواني­ هاي مهم پرديس دانشگاه ياسوج

تکه هایی از متن :

  • ضریب اطمینان

هم­چنان­که گفته شد ضریب اطمینان ملاکی برای پایداری یک توده­ی خاک در برابر لغزش است. این ملاک زمانی منطقی خواهد بود که یک مقایسه­ی منطقی در کار باشد. یعنی ضریب اطمینان شیب با یک ضریب اطمینان مجاز مقایسه شود. در صورتیکه ضریب اطمینان موجود از ضریب اطمینان مجاز بیشتر باشد، شیب پایدار و در غیر این صورت شیب ناپایدار خواهد بود. نحوه­ی تعیین ضریب اطمینان در بخش­های قبلی گفته شد.

آن چیزی که بیشتر از همه چیز اهمیت دارد بدست آوردن ضریب اطمینان مینیمم و به عبارت دیگر سطح لغزش بحرانی است( سطح لغزش بحرانی دارای ضریب اطمینان مینیمم است).

 

 

  • سطح لغزش بحرانی

یافتن سطح لغزش بحرانی با استفاده از روش آزمون و خطا است یعنی با مراکز و شعاع­های مختلف تعدادی سطح لغزش را امتحان می­کنیم تا به کمترین ضریب اطمینان برسیم. این کار در گذشته و در نبود رایانه مشکل بود ولی امروزه و با پیدایش رایانه و بکار بردن روش­های ریاضی مختلف برای رسیدن به مرکز و شعاع بحرانی در کمترین زمان و با کمترین محاسبات، کار ساده­ای شده است. در زیر به بعضی از این روش­ها اشاره می­کنیم:

  • روش خطوط هم ضریب اطمینان

چنانچه دوایر متفاوتی برای لغزش تصور نموده و ضریب اطمینان مربوط به آنها محاسبه گردد، ملاحظه می­شود که مرکزهای دوایری که متناظر با ضریب اطمینان مشخص هستند، منحنی بسته و متحدالمرکزی را شبیه به بیضی و یا هر شکل دیگر تشکیل می­دهند که قطر کوچک آنها تقریباً افقی و قطر بزرگ آنها تقریباً از وسط دامنه­ی شیروانی می­گذرد. بنابراین تغییر مرکز در جهت افقی تأثیر بیشتری بر ضریب اطمینان دارد. با توجه به این مطالب می­توان نتیجه گرفت که مرکز بحرانی نقطه­ی منحصر به فردی است.

مسلماً شعاع بحرانی بستگی به نوع خاک و هندسه­ی شیب خواهد داشت، لذا در خاک­هایی که یک لایه­ی ضعیف داشته باشند از آنجا خواهد گذشت ]4[.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :تحليل عددي سه ­بعدی پايداري استاتيكي و ديناميكي شيرواني­ هاي مهم پرديس دانشگاه ياسوج

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.