دانلود پایان نامه ارشد درباره مهاربند زانويي

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسي ضريب رفتار سازه‌هاي فولادي با سيستم دوگانه قاب خمشي و مهاربند زانويي

تکه هایی از متن :

 

1-2- تاريخچه-ضريب رفتار:

در اوايل قرن بيستم و با رخداد زلزله‌هاي مختلف محققين به صورت تجربي و كمي و هم بر اساس مطالعات خود، نيروي برشي پايه وارد بر سازه‌ها در حين زلزله‌ها را به صورت كسري از وزن سازه تخمين مي‌زدند. در آن زمان براي طراحي لرزه‌اي ساختمان اينگونه عمل مي‌شد كه درصدي از وزن ساختمان به صورت بار افقي معادل بار زلزله به ساختمان اثر داده مي‌شد و ساختمان براي آن طراحي مي‌گرديد و كل نيروي برشي طراحي را به صورت  و V=CW به دست مي‌آمد.

اولين بار در سال 1933 در لس‌آنجلس آيين‌نامه‌اي مورد تصويب قرار گرفت كه ضريب برش پايه 1/0 را براي سازه‌هاي ويژه و مقدار 08/0 را براي سازه‌هاي معمولي در نظر گرفته بود.

در سال 1943 رابطه‌اي براي C در نظر گرفته شد كه در آن تعداد طبقات موثر مي‌بود كه در اثر پيشرفت علم ديناميك سازه‌ها با بررسي تأثير انعطاف‌پذيري سازه‌ها و پريود سازه صورت گرفته بود.

ايده استفاده از طراحي حدي براي طرح مقاوم سازه‌ها در برابر زلزله نخستين بار در سال 1956 توسط هانسر[1] مطرح شد كه در آن از تغيير شكل‌هاي پلاستيك براي استهلاك انرژي وارده به سازه استفاده مي‌شود.

در سال 1959 ضريب k با مقداري بين  تا  به عنوان ضريب كاهش مقاومت وابسته به نوع سيستم سازه‌اي در نظر گرفته شد و در سال 1961 به صورت دستورالعمل طراحي در يكي از نشريات PCA در خصوص سازه‌هاي بتني منتشر شده كه منشأ كارهاي آزمايشگاهي و تحقيقاتي بعدي در اين زمينه گرديد. امّا آنچه مشخص است اين است كه اولين ضريب رفتار وابسته به سيستم توسط آيين‌نامه SEAOC1959 [2] به صورت ضريب K ارائه شده است.

مفهوم اخير مورد استفاده قرار ميگرفت تا اينكه K جاي خود را به ضريب رفتار R داد. همه چيز در مورد R با تكميل پروژه انجمن فن‌آوري كاربردي آمريكا (ATC 3-06, 1978) شروع شد. طي مراحل اوليه ATC3 [3] پيشنهادهايي براي ايجاد روش طرح لرزه‌اي سازه در دو سطح طراحي حدي و طراحي بهره‌برداري مطرح گرديد كه مفهوم و هدف اوليه طراحي لرزه‌اي سازه‌ها را بيان مي‌كند.

لازم به ذكر است كه حدود سه دهه پيش هيچ روش تحليلي يا عددي جهت محاسبه ضريب رفتار ساختمان‌ها كه نمادي از يك واقعيت فيزيكي باشد ارائه نشده بود. يكي از اولين تلاش‌ها در ارتباط با ابداع روش محاسبه ضريب رفتار به كارهاي نيومارك از دانشگاه ايلينويز مربوط مي‌شود. وي در مقاله‌اي كه در سال 1982 همراه با حال منتشر كرد روشي جهت ساخت طيف غير خطي از طيف خطي براي سازه‌هاي يك درجه آزادي ارائه نمود كه گام بزرگي در راستاي محاسبه ضريب رفتار ساختمان‌ها به حساب مي‌آمد.

دو تن از شاخص‌ترين افراد كه هر يك روشي را براي محاسبه ضريب رفتار در قاب‌هاي ساختماني ارائه نموده‌اند پروفسور فريمن[4] از محققان ارشد شوراي فن‌آوري كاربردي آمريكا و پروفسور يانگ از اعضاء برجسته انجمن مهندسين ساختمان آمريكا و استاد دانشگاه نورث اميترن هستند.

در سال‌هاي اخير تحقيقات زيادي در زمينه ضريب رفتار انجام گرفته و اين تحقيقات از جهات مختلف و بر روي سيستم‌هاي سازه‌اي مختلف صورت گرفته است ولي با توجه به بررسي‌هاي به عمل آمده تا به حال هيچ گونه تحقيقي براي به دست آوردن ضريب رفتار بر روي سيستم ساختماني (سه بعدي) فولادي با مهاربند زانويي صورت گرفته است.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : بررسي ضريب رفتار سازه‌هاي فولادي با سيستم دوگانه قاب خمشي و مهاربند زانويي

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.