دانلود پایان نامه ارشد رشته عمران بررسی سد مخزنی حوضیان الیگودرز

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی روش حفاری وتزریق در کنترل نشت وجلوگیری از آبدهی وآببندنمودن پی سد خاکی

تکه هایی از متن :

 

–  تزريق تحكيمي

چون هدف اصلي از تزريق تحكيمي ، كاهش تغييرشكل پذيري سنگ است‌، بايد كليه درزه‌ها، شكافها و حفره هاي موجود با ماده تزريق داراي مقاومت و فشار بالا، پر شود . در اكثر موارد ضروري است كه مواد داخل درزه ها تخليه و تميز گردد . هنگامي كه تزريق تحكيمي در زير شالوده ها انجام ميشود، فشار تزريق با فشار كم روبار محدود مي‌شود‌. بنابراين براي افزايش رواني و نفوذپذيري يك سوسپانسيون سيمان با درصد آب كم ، به مواد مضاف احتياج مي باشد . براي اين منظور مي توان از مواد افزودني مورد استفاده در بتن حجيم بهره گرفت. گمانه هاي تزريق در شبكه اي با فواصل مساوي و به صورتي كه در مورد تزريق تماسي ذكر گرديد حفر مي‌شود. معمولاً عمق گمانه ها را بيشتر در نظر مي‌گيرند. هنگام تزريق مقاطع عميقتر با اعمال فشار بيشتر، بهتر است كه گمانه ها از بالا به پايين تزريق شود تا لايه هاي بالايي را آب بند نموده و مانع نشت ماده تزريق به سطح زمين گردد .فشار تزريق به سيستم درز و شكاف سنگ بستگي دارد . فشار تزريق بايد حتي‌الامكان زياد باشد تا سوسپانسيون تزريقي به خوبي تحكيم يابد . از طرف ديگر فشار تزريق توسط عواملي مانند فشار روبار، امكان نشت سطحي و بالا آمدن سطح گودبرداري شده به علت شكست هيدروليكي ، محدود مي گردد‌. براي كنترل بالا آمدن سطح زمين، نقاط نشانه ً انگپايه َ براي پيمايش ژئودتيك نصب مي‌شود و يا از ديگر سيستمهاي هشدار دهنده نوري و صوتي مي توان استفاده نمود . هنگامي كه بالا آمدن سطحي شروع شد، بايد فشار را كاهش داد .

براي تزريق منطقه بالاتر سنگها كه در اثر انفجار سست شده اند بايد از سوسپانسيونهاي تزريق و فشار تزريق نسبتاً كم استفاده نمود . براي انجام تحكيم در چينه هاي سنگي عميقتر و دست نخورده، استفاده از سوسپانسيونهاي با نفوذپذيري زياد و همچنين فشار تزريق بالا ضروري مي باشد قبل از انجام عمليات تزريق بايد درز و شكافها ي پر شده با مواد سست را شستشو نموده و تميز نمايند، زيرا سوسپانسيون سيمان نمي تواند در پر شدگي سست درزه ها نفوذ نمايد و تأ ثير آن روي تغيير‌شكل‌پذيري به صورت موضعي است . قبل از عمليات بايد مواد سست پركننده را شستشو داده و تميز نمود و اين كار با تزريق متناوب دومين گمانه از يك سري و شستشوي ديگر گمانه‌ها با هوا يا آب تحت فشار انجام پذير است‌. ابتدا يك سري از گمانه‌ها، مورد تزريق واقع مي شوند و اين كار ادامه مي يابد تا آب زلال به گمانه‌هاي مجاور رسوخ نمايد سپس توالي شستشو معكوس مي شود . تلاطم زياد آب موجب خالي شدن درز و شكافها از مواد سست مي گردد . در صورت ضرورت مي توان پس از گذشت زماني اندك، اين روش را تكرار نمود . هنگامي كه كار شستشوي يك قطعه 3 تا 5 متري گمانه‌هاي يك سري خاتمه پذيرفت، گمانه‌هاي دوم به خط تزريق متصل شده و عمليات ادامه داده مي شود تا آميزه به تدريج در ديگر گمانه ها ظاهر شود، سپس اين گمانه ها به خط تزريق متصل و عمليات ادامه مي يابد . تزريق در هر چاه موقعي تلقي مي گردد كه معيار اشباع پيش بيني شده در طراحي ( فشار و دبي ) حاصل شده باشد . اين فرايند در قطعه بعدي و عميقتر گمانه‌ها با شستشو و تزريق تكرار مي شود تا اينكه در عمق مورد نظر كليه گمانه‌ها عمليات انجام گردد . پس از آن يك دسته چاه ديگر به همين روش تزريق مي گردد تا تمامي حجم سنگ پيش بيني شده در طرح، تحكيم يابد.سيستم تزريق مشابه روشي است كه قبلاً و در مورد تزريق تحكيمي شالوده سازه ها شرح آن گذشت. تزريق در قطعات 3 تا 5 متري و به صورت پيوسته مانند آنچه در تزريق تماسي ذكر شد انجام مي گردد.درسدحوضیان ازاین روش درقطعات5متری استفاده شده است(5) .

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی روش حفاری وتزریق در کنترل نشت وجلوگیری از آبدهی وآببندنمودن پی سد خاکی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.