پایان نامه عمران مقایسه رفتار سیستم های مختلف سازه ای تحت اثر خرابی پیشرونده با استفاده از تحلیل دینامیکی

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

مقایسه رفتار سیستم ­های مختلف سازه­ ای تحت اثر خرابی پیشرونده با استفاده از تحلیل دینامیکی

تکه هایی از متن :

5- 2- نتیجه گیری

1) همان طور که نتایج تحلیل مدل های A و B و همچنین قاب خمشی نشان می­دهد، هر چه محل حذف ستون در طبقات بالاتر ساختمان باشد تعداد مفاصل پلاستیک ایجاد شده کمتر می شود، لذا احتمال خرابی سازه در حالت های مختلف کاهش پیدا می کند.

2) در این تحقیق دیده شد نقش مهاربندها در جلوگیری از خرابی پیشرونده بسیار حائز اهمیت است، هنگامیکه ستونهای در مجاورت بادبند حذف می شدند گسترش مفاصل پلاستیک در اعضای بادبند بوده است که این سبب می شد تا تغییر مکان گره بالای محل حذف ستون بسیار ناچیز باشد، بنابراین موجودیت ساختمان به خطر
نمی افتد.

3) در مقایسه  مدل های با آرایش مهاربندی شده تیپ A و B  دیده شد که، در سه حالت حذف ستون تغییر مکان گره ای بسیار زیاد بود و در حالت مهاربندی B در دو حالت حذف ستون این اتفاق افتاده، لذا می توان اینگونه برداشت کرد که در سازه های مهاربندی شده حتی الامکان با گسترش و افزایش تعداد آرایش مهاربندی به گونه ای که تعداد بیشتری از ستونها در مجاورت بادبند قرار بگیرند حالت بهتری در مقابله با پدیده خرابی پیشرونده را ایجاد می کند.

4) همان طور که در تحلیل سازه با قاب خمشی در فصل سوم نشان داده شده است ستونهای گوشه ساختمان  ستونهای بحرانی هستند لذا وجود دو بادبند عمود بر هم در گوشه ساختمان می تواند مقاومت این ستونها را در برابر پدیده خرابی پیشرونده بالا ببرد.

5) در حالتی که مقاوم سازی با استفاده ازخرپا انجام شده است، گسترش مفاصل پلاستیک در تیر و ستون­های اصلی سازه کمتر شده و به کمربند خرپایی منتقل می شود که در این حالت با تعویض اعضای آسیب دیده، همچنان سازه قابلیت کاربری خود را حفظ می کند.

6) یکی دیگر از مزیت های استفاده از کمر بند خرپایی برای مقاوم سازی سازه ها در برابر خرابی پیشرونده این است که می توان ساختمانهای موجود را به راحتی در مقابل خرابی پیشرونده مقاوم سازی کرد در حالی که
روش های دیگر از جمله افزایش ابعاد تیر و ستون برای مقاوم سازی سازه های موجود در مقابل خرابی پیشرونده به راحتی قابل انجام نیست.

7) همانطور که در بخش مقاوم سازی با کمربند خرپایی گفته شد وجود کمربند خرپایی در پشت بام در مورد ستونهایی که در مجاورت بادبند نیستند نقش بسیار زیاد در کم شدن جابجایی گره بالای محل حذف ستون دارند و گسترش مفاصل پلاستیک را از تیرهای اصلی ساختمان به کمربند خرپایی منتقل می کند. بنابراین بایک آرایش ترکیبی مناسب از بادبند و کمربند خرپایی می توان سازه ای طراحی کرد که مقاومت خوبی در برابر پدیده خرابی پیشرونده داشته باشند.

8) در حالت  کلی سازه های با اتصالات مفصلی در برابر خرابی پیشرونده مقاوم نیستند مگر اینکه تمامی ستون ها حداقل در مجاورت یک بادبند قرار داشته باشند که در بسیاری ازسازه ها داشتن این پلان بادبندی امکان پذیر نمی باشد

9) استفاده از تحلیل دوبعدی سازه در هنگامی که سازه با اتصالات مفصلی مورد بررسی قرار می گیرد تحلیل مناسبی نیست چون در بعضی از حالات حذف ستون سازه ناپایدار می شود در صورتی که سازه اصلی می تواند مقاومت داشه باشد.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :مقایسه رفتار سیستم­ های مختلف سازه ­ای تحت اثر خرابی پیشرونده با استفاده از تحلیل دینامیکی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.