کنترل نظارتی قوانین فازی با یک الگوریتم بهینه سازی جهت کنترل فازی فعال سازه:پایان نامه عمران

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

کنترل نظارتی قوانین فازی با یک الگوریتم بهینه سازی جهت کنترل فازی فعال سازه

تکه هایی از متن :

2-4- چرا سیستم فازی

واژه(فازی) در فرهنگ لغت اکسفورد بصورت (مبهم، گنگ، نادقیق، گیج، مغشوش، درهم و نامشخص) تعریف شده است. سیستم های فازی سیستم هایی با تعریف دقیق هستند و کنترل فازی نیز نوع خاصی از کنترل غیر خطی می­باشد که ان هم تعریف می گردد. این مطلب مشابه کنترل و سیستم های خطی می باشد که واژه (خطی) یک صفت فنی بوده که حالت و وضعیت سیستم و کنترل را مشخص می کند. چنین چیزی درمورد واژه(فازی) وجود دارد. سیستم­های فازی سیستم های مبتنی بردانش یا قواعد می‌باشند. قلب یک سیستم فازی یک پایگاه دانش بوده که از قواعد اگر-آنگاه فازی تشکیل شده است. یک قاعده اگر-آنگاه فازی یک عبارت اگر– آنگاه بوده که بعضی کلمات آن بوسیله توابع تعلق پیوسته مشخص شده اند. بعنوان مثال عبارت فازی زیر را در نظر بگیرید: اگر سرعت اتومبیل بالاست انگاه نیروی کمتری به پدال گاز وارد کنید.

بطور کلی دو راه حل برای طراحی چنین کنترل کننده ای وجود دارد یک راه حل استفاده از کنترل کننده های متعارف نظیر PID بوده وراه حل دوم شبیه سازی رفتار رانندگان است بدین معنی که قواعدی که راننده در حین حرکت استفاده می کند را به کنترل کننده خودکار تبدیل نماییم ما راه حل دوم را در نظر می­گیریم. در صحبت­های عامیانه راننده­ها در شرایط طبیعی از سه قاعده زیر در حین رانندگی استفاده می‌کنند:

اگر سرعت پایین است آنگاه نیروی بیشتری به پدال گاز وارد کنید.

اگر سرعت متوسط است آنگاه نیروی متعادلی به پدال گاز وارد کنید.

اگر سرعت بالاست آنگاه نیروی کمتری به پدال گاز وارد کنید.

با این حال ما می توانیم یک سیستم فازی را بر اساس این قواعد بسازیم. از آنجا که سیستم فازی بعنوان کنترل کننده استفاده شده، آن را کنترل کننده فازی می نامند. بطور خلاصه نقطه شروع ساخت یک سیستم فازی بدست آوردن مجموعه ای از قواعد اگر–آنگاه فازی از دانش افراد خبره یا دانش حوزه مورد بررسی می باشد. مرحله بعدی ترکیب این قواعد در یک سیستم واحد است.

معمولااز سه نوع سیستم فازی صحبت به میان می اید:

  • سیستم­های فازی خالص
  • سیستم­های فازی تاکاگی، سوگنو و کانگ TSK))
  • سیستم­های با فازی ساز و غیر فازی ساز

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :کنترل نظارتی قوانین فازی با یک الگوریتم بهینه سازی جهت کنترل فازی فعال سازه

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.