پایان نامه با موضوع: روش اجزای محدود در محیط الاستو پلاستیک دو بعدی

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

  تحلیل دو بعدی تنش-کرنش در محیط های سنگی اطراف تونل با رفتار الاستو- پلاستیک غیر خطی تحت بارهای برشی با روش اجزای محدود 

تکه هایی از متن :

روش اجزای محدود:

اگرچه بحث اصلی تقسیم بندی  یک حوضه توسط کارانت[1] (1943) وپراگر[2](1947) آغاز گردید اما کار بنیادی در زمینه روش اجزای محدودتوسط تورنر[3] (1956) وقتی که المان­های مثلثی  برای آنالیز سازه­ها ابداع گردیدند، انجام شد. اولین بار روش اجزای محدود برای مسائل کرنش صفحه­ای بکار گرفته شد. آرگاریس[4](1960) روش ماتريسي را برای آنالیز سازه­ها با استفاده از رابطه تغییر مکان ونیرو بر مبنای اصل کار مجازی ارائه داد. این روش به سرعت مورد قبول واقع شد و در خیلی از زمینه­های مهندسی و و علوم مورد استفاده قرار گرفت.

اندازه وشکل المان­های موردنظر، به میزان دقت مورد نیاز ما از این تحلیل بستگی دارد.این روش پرطرفدارترین روش عددی در علوم مهندسی از جمله مکانیک سنگ و مهندسی تونل می­باشد. مقبولیت این روش به خاطر انعطاف و توانایی آن در مقابل ناهمگنی و ناهمسانی مواد،شرایط مرزی پیچیده،درزه­هاو مسائل دینامیکی می­باشد. تمام ابن مزیت­ها باعث شد که این روش در حدود سال 1960 تا 1970 یعنی زمانی که روش عددی اصلی تفاضل محدود بود،گسترش یابد.

المان­ اتصال گودمن[5] شناخته­شده­ترین المان­ها در مقالات مکانیک سنگ و پرکاربردترین در برنامه­های اجزای محدود و مسائل اجرایی می­باشد. ضخامت صفر المان گودمن سبب شرایط نامرغوب[6] که ناشی ازمقدار زیاد نسبت ابعاد المان به هم می­باشد، می­گردید.البته این ایراد به مرور زمان و توسط المان­های بهبود یافته برطرف گردید.

مش­بندی فضاهایی با سازه­های داخلی پیچیده و مرزهای خارجی پیچیده­تر، یک کار طاقت فرسا برای مسائل اجرایی خواهد بود. مسئله بحرانی­تر خواهد شد وقتی با مسائل سه بعدی و هندسه پیچیده سروکار داشته باشیم. در دهه اخیر تلاش­های زیادی بعنوان “روش كاهش­مش[7]” برای کم کردن این سختی­ها انجام گرفته است. در این روش، trial functions با شکل استاندارد خود فرقی نمی­کنند، فقط از نقاط مجاور خود با یک حوضه تاثیر  بوسیله­ی تقریب­های مختلف، مانند روش­ حداقل مربعات، ایجاد شده­اند]9[.

با تمام این تلاش­ها رفتار شناسی گسیختگی و رشد ترک­ها و درز­ها،بزرگترین مانع در مسیر استفاده از روش اجزای محدود در مکانیک سنگ و مهندسی تونل بود. هنگام شبیه­سازی روند توسعه گسیختگی، روش اجزای محدودناچار به استفاده از مش­های ریز می­باشد. این ایراد باعث شد روش اجزای محدود در برابر مسائل گسیختگی سنگ­های درزه­دار، از اثر کمتری نسبت به روش اجزای مرزی برخوردار باشد. با این وجود، الگوریتم­های خاصی برای غلبه بر این نقص­ها، مانند تابع­های شکل ناپیوسته برای مدل­سازی مجازی شروع و توسعه ترک­های گسیختگی در روش اجزای محدودتکامل یافته، پدیدار شده­اند.

به طور کل برای یک آنالیز اجزای محدود سه مرحله مورد نیاز است :

1-­ تقسیم­بندی حوضه

2-­ تقریبات محلی(المانی)

3- گردآوری و حل معادله ماتریس کلی

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : تحلیل دو بعدی تنش-کرنش در محیط های سنگی اطراف تونل با رفتار الاستو- پلاستیک غیر خطی تحت بارهای برشی با روش اجزای محدود 

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.