دانلود پایان نامه ارشد درباره ریزمقیاس نمایی

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسي اثرات تغییر اقلیم بر منحني فرمان بهره ­برداري سدها

تکه هایی از متن :

1-2- مفهوم تغییر اقلیم و اهمیت بررسی مدیریت مخزن سد

تغيير اقليم عبارتست از تغييرات رفتار آب و هوايي يك منطقه نسبت به رفتاري كه در طول يك افق زماني بلند مدت از اطلاعات مشاهده يا ثبت شده در آن منطقه مورد انتظار است. تغيير اقليم يك پديده پيچيده اتمسفري‌- اقيانوسي در مقياس جهاني و دراز مدت است. اين پديده متأثر از افزایش گازهای گلخانه‌اي در اتمسفر مي‌باشد كه منجر به دگرگوني در وضع آب و هوا، تغيير توزيع مكاني و زماني بارش و نوع آن (جامد يا مايع)، جريان آب­های سطحي، تبخير، تغذيه سفره آب‌زيرزميني و كيفيت آب شده و به طور كلي روند جديدي را در اقليم جهاني موجب مي‌گردد. تغيير اقليم باعث مي‌شود كه برخي مناطق، مرطوب‌تر و برخي مناطق، خشك‌تر گردند و شدت و تواتر حوادث حدي مانند سيلاب و خشكسالي افزايش يابد. بطور كلي توزيع زماني و مكاني بارش و الگوهاي آن دچار تحول گرديده و ميزان تبخير نيز افزايش مي‌يابد. تغييراقليم بدون ترديد يكي از چالش‌هاي بسيار مهم دوران فعلي آب‌و‌هوايي است كه در مقياس جهاني رخ مي‌دهد و داراي اثرات مهمي بر كشورها و به ويژه در بخش منابع آب مي‌باشد (IPCC, 2001).

گسترش روزافزون فعالیت­های صنعتی به دلیل افزایش جمعیت جهان، استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی و تغییر کاربری اراضی موجب افزایش انتشار گازهای گلخانه­ای به خصوص CO2 شده است. انتشار روزافزون گازهای گلخانه­ای، توازن انرژی زمین را بر هم زده و موجب گرم شدن کره زمین می­گردد. پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم حاصل از آن، اثرات قابل توجهی بر سامانه‌های مختلف نظیر منابع آب، کشاورزی و محیط‌زیست دارد. تغییرات حاصل از رشد سریع اقتصادی و صنعتی، از یک سو، و گذر بسیاری از کشورهای جهان‌سوم به جامعه صنعتی در دهه­های 1970 و 1980، از سوی دیگر، باعث گسترش تغییرات زیست‌محیطی شده است. گرچه بهبود سریع در تکنولوژی کالاهای صنعتی و تدوین قوانین مناسب در حفظ و کنترل محیط‌زیست و آب سالم تدریجاً زمینه کاهش آلاینده­های موثر در تغییر اقلیم را فراهم نموده است، ولی سنجش­های مستقیم گازهای دی‌اکسیدکربن، منواکسیدکربن، متان و کاهش غلظت اوزن در طی سه چهار دهه گذشته تصویری نگران کننده از تخریب محیط‌زیست و ناهنجاری­های اقلیمی بدست داده است (Baede et al., 2001).

با توجه به گزارشات IPCC، اگر انتشار گازهای گلخانه­ای کاهش نیابد، متوسط دمای زمین تا سال 2100 می­تواند 1/1 تا 6/4 درجه سانتیگراد افزایش یابد. همچنین، بررسی­ها نشان از بالا آمدن سطح آب دریاها، ذوب شدن یخ­های قطبی، کاهش پوشش برف و افزایش پدیده­های شدید اقلیمی مانند سیل‌ها و خشکسالی­ها دارد که این تغییرات در پی افزایش متوسط دمای سطح زمین رخ داده است (IPCC، 2007).

از زماني كه موضوع امكان گرم شدن زمين مطرح شد، مسئله بررسي تغييرات در چرخه آب بين زمين، دريا و هوا به عنوان يك عامل مهم اثرگذار بر روي مسائل اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي مطرح گرديد. تغييراقليم نه تنها اثرات مستقيمي بر محيط‌زيست بطور عام خواهد داشت بلكه سبب مي‌گردد كه داده‌ها و اطلاعات جمع‌آوري شده در گذشته كه مبناي طراحي سازه‌هاي آبي و ساير سازه‌ها مي‌باشند، ديگر شاخص مطمئني براي رفتارسنجي منابع آب و اهميت سازه در آينده نباشد (Lane et al., 1999).

تا دو دهه‌ی گذشته بیشتر کارشناسان و متخصصان صنعت آب در دنیا سعی و کوشش خود را در جهت دستیابی به تکنیک‌های ساخت سازه‌های آبی به کار می‌برند و اکثر پروژه‌ها منتهی به ساخت سد و شبکه‌ی انتقال و توزیع آب می‌شد. در این راستا تحقیقات گسترده‌ایی انجام شد که منجر به تهیه‌ی استانداردهای جهانی گردید.

با اینکه تکنولوژی ساخت یک سازه‌ی آبی و ضمائم آن نقش مهمی در بالا بردن راندمان پروژه در یک سیستم منابع آب[1]  دارد ولی به تنهایی قادر به مدیریت آن سیستم نمی‌باشد.

از سال 1980 پس از گذر از مرز ساخت و ساز تاسیسات آبی در اکثر کشورهای دنیا به دلیل به وجود آمدن مسائل مختلفی از قبیل افزایش نیاز آبی، وقوع سیلاب و خشکسالی‌های شدید و به خصوص مطرح شدن مسائل زیست‌محیطی، آلودگی و تغییراقلیم، مدیریت ‌منابع ‌آب به عنوان یک مسئله‌ی مهم در رأس امور تحقیقاتی و مطالعاتی قرار گرفت.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : بررسي اثرات تغییر اقلیم بر منحني فرمان بهره ­برداري سدها

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.