بررسی هیدروژئولوژی منطقه و تهیه نقشه های هم تراز و هم عمق آب زیرزمینی:پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی هیدروژئولوژی منطقه­ و تهیه نقشه­ های موضوعی ­نظیر نقشه ­های هم­ تراز و هم عمق آب­ زیرزمینی

تکه هایی از متن :

5-1- بررسی نتایج هواشناسی و هیدرولوژی محدوده بابل بابلسر

– متوسط دمای سالانه محدوده بابل – بابلسر، در دوره 11 ساله، 9/17 درجه­ سانتیگراد، متوسط حداکثر و حداقل رطوبت نسبی به ترتیب در ماه بهمن حدود 81 درصد و در ماه خرداد 75 درصد، میزان تبخیر سالانه از سطح آزاد آب 8/661 میلی­متر در سال می­باشد.

– میانگین بارندگی محدوده بابل – بابلسر، در دوره 11 ساله، 8/954 میلی­متر در سال برآورد شده است. فصل مرطوب یا بارندگی از شهریور ماه شروع و تا فروردین ادامه دارد. فصل خشک از اواخر فروردین شروع و تا اوایل شهریور ماه ادامه می­یابد.

– نوع اقلیم محدوده براساس طبقه­بندی کوپن و دومارتن، مرطوب و براساس طبقه­بندی آمبرژه در اقلیم خیلی مرطوب قرار می­گیرد.

– مهمترین منبع آب­ سطحی محدوده رودخانه بابلرود می­باشد. متوسط آبدهی سالانه رودخانه بابلرود در ایستگاه قران­تالار (ارتفاعات) و کشتارگاه (دشت) به­ترتیب 12/7 و 78/15 مترمکعب در ثانیه اندازه­گیری شده است.

 

5-2- بررسی نتایج زمین­شناسی و هیدروژئولوژی محدوده بابل – بابلسر

– محدوده بابل – بابلسر براساس تقسیم­بندی زمین­شناسی ایران (اشتوکلین) در زون البرز، و براساس تقسیم­بندی واحدهای ساختمانی ایران (نبوی) در قلمرو زون گرگان- رشت قرار می­گیرد.

– فاز کوهزایی ماستریشتین از حوادث مهمی است که بر منطقه اثر کرده و موجب خروج نواحی وسیعی از دامنه­های شمالی البرز از آب شده است.

– براساس نتایج ژئوفیزیک و ژئوالکتریک می­توان نتیجه گفت که قسمت عمده آبخوان محدوده از نوع آزاد می­باشد و از لحاظ بهره­برداری از منابع آب­زیرزمینی خوب می­باشد.

– نقشه آبخوان نشان می­دهد که قسمت جنوبی محدوده دارای شرایط مخروط­افکنه­ای می­باشند، با این­ حال از جنوب به شمال آبخوان، رسوبات ریزدانه شده و نفوذپذیری کاهش می­یابد. میزان قابلیت انتقال آبخوان از (d/m2)1500 در نواحی جنوبی تا (d/m2)100 در نواحی شمالی متغیر می­باشد.

– براساس منحنی­های تراز سطح آب­زیرزمینی جهت عمومی جریان آب­زیرزمینی در آبخوان به­طورکلی از جنوب به سمت شمال می­باشد که نسبتاً از توپوگرافی سطحی تبعیت می­کند. میزان شیب هیدرولیکی در بخش­های شمالی به­دلیل ریز شدن دانه­بندی رسوبات کمتر و در ارتفاعات بخش­های جنوبی بیشتر می­باشد.

– باتوجه به نقشه هم­عمق آب­زیرزمینی، در بخش­های جنوبی دشت، عمق آب­زیرزمینی به­علت مرتفع بودن سطح زمین نسبت به سایر مناطق دشت، بیشتر می­باشد و به­تدریج به­طرف مرکز و نواحی شمالی دشت عمق آب­زیرزمینی کاهش می­یابد. وسعت مناطق تبخیری آب­زیرزمینی محدوده بابل- بابلسر، در زمان مینیمم سطح آب دوره آماری، 5/74 درصد و در زمان ماکزیمم سطح آب 7/55 درصد می­باشد که از لحاظ میزان تبخیر آب­زیرزمینی حائز اهمیت می­باشند.

– باتوجه به روند کلی هیدروگراف واحد ترسیم شده در دوره 11 ساله، سطح آب­زیرزمینی حالت متعادل دارد. عموماً حداقل تراز آب­زیرزمینی در اواخر تابستان هر سال و حداکثر تراز در فروردین ماه واقع است.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی هیدروژئولوژی منطقه و تهیه نقشه های موضوعی نظیر نقشه های هم تراز و هم عمق آب زیرزمینی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.