دانلود پایان نامه درباره بررسی سازه های زیرزمینی در اثر بارهای لرزه ای

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی وضعیت پایداری تونل ها و سایر سازه ­های زیرزمینی در اثر بارهای لرزه ای

تکه هایی از متن :

2-4- رویکرد مهندسی به تحلیل و طراحی لرزه­ای

اثر زلزله بر سازه های زیرزمینی را در دو رده می­توان دسته بندی نمود:

  • ارتعاش زمین
  • گسیختگی زمین مانند روانگریی، جابجایی گسل و ناپایداری شیب

فاکتورهای مهم مؤثر بر خسارت ارتعاش شامل:

  • شکل، ابعاد و عمق سازه
  • مشخصات خاک یا سنگ احاطه کننده
  • مشخصات سازه
  • شدت ارتعاش زمین

طراحی سازه­های زیرزمینی در چندین مورد منحصر بفرد است. برای اکثر سازه های زیرزمینی، اینرسی یک خاک مجاور نسبت به اینرسی سازه، بزرگتر است. اندازه گیری توسط Okamoto از پاسخ لرزه­ای یک تونل لوله ای غوطه­ور طی چندین زلزله را نشان داد که پاسخ تونل بوسیله پاسخ زمین مجاور حکم فرماست و به ویژگی های خود مشخصات اینرسی سازه تونل وابسته نیست. کانون توجه طراحی لرزه­ای تأسیسات زیرزمینی بر تغییر شکل حوزه آزاد زمین و اندر­کنش آن با سازه می­باشد که از این لحاظ با طراحی سازه­های روزمینی که روی اثرات اینرسی خود سازه متمرکز می­باشد، مغایر است.

این مورد موجب توسعه روش های طراحی مانند روش تغییر شکل لرزه­ای که صریحاً تغییر شکل زمین را بررسی می کند، منجر شد. برای مثال Kawashima یک بررسی بر رفتار لرزه ای و طراحی سازه­های زیرزمینی در زمین نرم با تأکید بر توسعه روش تغییر شکل لرزه ای ارائه کرد.

رفتار یک تونل اغلب به یک تیر الاستیک در معرض تغییر شکل های تحمیلی بوسیله زمین احاطه کننده مجاور تقریب زده می­شود. سه نوع تغییر شکل پاسخ سازه­های زیرزمینی را به تحریک لرزه ای بیان می کند(Owen and Scholl,1981):

  • فشار محوری و انبساطی[1]
  • خمش طولی[2]
  • اعوجاج بیضی شدگی و کشیدگی[3]

تغییر شکل­های محوری در تونل­ها بوسیله مؤلفه­های امواج لرزه­ای که تحریکات موازی با محور تونل تولید می­کند و موجب انبساط و انقباض (کشش و فشار) متناوب می شود، بوجود می آیند. تغییر شکل های خمشی بوسیله مؤلفه­های امواج لرزه ای، تولید کننده تحریکات جزئی عمود بر محور طولی، بوجود می آیند. ملاخظات طراحی برای تغییر شکل­های محوری و خمشی عموماً در راستای محور تونل هستند. تغییر شکل های بیضوی یا کشیدگی در سازه تونل، زمانیکه امواج برشی عمود یا تقریباً عمود بر محور تونل انتشار می­یابند، حاصل از شکستگی مقطع عرضی شکل پوشش تونل، گسترش می یابد. ملا حظات طراحی برای این نوع تغییر شکل در جهت عرضی است. رفتار کلی پوشش مانند یک سازه مدفون متأثر از تغییر شکل های زمین تحت شرایط دوبعدی کرنش صفحه ای شبیه سازی می شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی وضعیت پایداری تونل ها و سایر سازه ­های زیرزمینی در اثر بارهای لرزه ای

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.