پایان نامه ارشد درباره علل خرابی سدها

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

تکه هایی از متن :

  • بیان مسئله

شرايط اقليمي كشور و نياز آن به احداث سازه هاي ذخيره آب، احداث سدهاي خاکی را در دستور كار برنامه ريزان قرار داده است كه به عنوان سازه هاي مهاركننده آبهاي سطحي و كنترل سيلاب امكان استفاده بيشتر از آب رودخانه ها را فراهم مي نمايند. با توجه به مطالعاتی که معمولا قبل از ساخت سد صورت می گیرد، همیشه نمی توان رفتار هیدرولیکی بدنه سد و یا تشکیلات زمین شناسی مجاور آن را به دقت پیش بینی کرد. بنابراین احتمال وقوع تراوش پس از ساخت سد تقریبا قطعی به نظر می رسد. شدت تراوش در بسیاری از موارد تا زمانی که ایمنی سد به خطر نیفتاده است قابل قبول می باشد. از نقطه نظر ایمنی، بررسی خطرات ناشی از تراوش و نفوذ به علت پیچیدگی ذاتی در خصوصیات آنها حائز اهمیت می باشد. بسیاری از مخازن سدهای ساخته شده در جهان دارای تراوش می باشند. این تراوش ممکن است از تشکیلات زمین شناسی ساختگاه یا پی سد و یا از بدنه سد اتفاق بیافتد. از عواقب سوء تراوش می توان به مسائل اقتصادی، گرادیان هیدرولیکی بالا که منجر به پدیده هایی نظیر رگاب یا جوشش و افزایش فشار منفذی که منجر به کاهش تنش موثر می شود اشاره کرد. از این رو، يكي از مهمترين نكات در مراحل مطالعاتي، در طول عمليات اجرايي و پس از ساخت سدهاي خاكي، مسئله تراوش از پي و بدنه سد مي باشد كه به عنوان معضلي فرا روي طراحان سدها بوده است. لذا ضروري است كه با محاسبه دقيق مقدار دبي تراوش از بدنه و پي سد و بررسي روش­هاي كنترل يا كاهش آن، به لحاظ فني و اقتصادي در راستاي جلوگيري از خطرات جاني و مالي پرداخته شود.

تخمين دقيق تراوش از بدنه سدهاي خاكي چالشي مهم در موضوع طراحي اين سازه­هاي عظيم مي­باشد. استفاده از ابزارگذاری شاید تا حدودی تخمین دقیقی از این پدیده در اختیار قرار دهد ولی مشکلات پیش رو از جمله خرابی ابزارها در اثر زمان، صرف هزینه و نیروی انسانی متوالی جهت قرائت و…، این روش را با مشکل روبرو ساخته است. استفاده از روش هاي حل تحليلي كه توسط محققين مختلف پيشنهاد گرديده­اند، براي ارزيابي ميزان تراوش از بدنه سدهاي خاكي واقع بر بستر نفوذناپذير به دليل سهولت استفاده ار آن­ها، امري متداول است. ولی، این روش­های تحلیلی از فرضیاتی براي ساده سازي ساخت معادلات استفاده می­کنند كه ممكن است به خطاهاي بزرگ منجر شود.

بنابراین با توجه به مطالب بیان شده در بخش­های قبل، هدف اين مطالعه ارائه مدل شبکه عصبی مصنوعی[1] براي پيش بيني دقیق تر ميزان تراوش از بدنه سدهاي خاكي و از بین بردن مشکلات فوق می­باشد. از این رو، سعی می­شود براساس داده های ابزار دقیق یک سد خاص و بکارگیری روش های داده کاوی، به پیش بینی پدیده تراوش در سدهای خاکی پرداخته شود.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.