پایان نامه با موضوع رفتار مهاربندهای کمانش تاب ضربدري شكل

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی رفتار مهاربندهای کمانش تاب ضربدري شكل

تکه هایی از متن :

پيشينه و مرور تحقيقات انجام شده

هرچند كه در طول سال‌هاي متمادي، روش‌هاي ساخت و طراحي سازه‌ها گسترش يافته‌است. اما همچنان اثر زلزله از مهمترين مشكلات طراحي ساختمان‌ها در مناطق لرزه‌خيز مي‌باشد. مهاربندهاي معمولي در  مقابل بارهاي جانبي زمين‌لرزه يا نيروي باد دچار تغييرشكلهاي جانبي زيادي مي‌شوند. در صورتي كه اين تغييرشكلها از حد معيني زيادتر شود، موجب بروز خرابي سازه‌اي و غير سازه‌ای شده ايمني و يكپارچگي سازه به خطر مي‌افتد. خرابي تحت اثر P-Δ تشديد شده و تغيير شكل‌هاي مخرب افزون‌تر  مي‌گردد. براي مقابله با چنين تغييرشكل‌هايي انواع  مختلف المان‌ها و  سيستم‌ها در قاب‌هاي فولادي به كار برده مي‌شوند.

المان‌هاي قطري در مهاربندهاي هم‌مركز معمولي علي‌رغم اينكه سختي و مقاومت سازه را افزايش مي‌دهند، اما استهلاك انرژي قابل توجهي را در حين زلزله نشان نمي‌دهند. رفتار پس‌كمانشي ضعيف، زوال سختي و مقاومت و خستگي سيكل كم مشكل عمده و اساسي در عملكرد اعضاي فشاري است.  وقتي كمانش اتفاق مي‌افتد سختي جانبي به شدت افت كرده و  پايداري قاب كاهش يافته، باعث خرابي  شديد در اعضاي سازه‌اي و غيرسازه‌اي شده و در پاره‌اي موارد باعث فرو ريختن سازه مي‌گردد.

بدين ترتيب مهاربندهاي معمولي داراي ظرفيت شكل‌پذيري محدود و چرخه‌اي نامتقارن انرژي هستند.[2] براي غلبه بر مشكلات ذكر شده، انواع جديدي از مهاربندها از حدود سه دهه پیش و براي اولين بار در ژاپن توسط Yashino و همكاران[3] گسترش يافته‌است. و تكنولوژي اين سيستم در سال 1988 به آمريكا منتقل شد، و اولين بار  Tremblayو همكاران در سال 1999 آزمايشات تئوري و عملي بر روي مهاربند کمانش‌ناپذیر به‌ منظور استفاده در يك سازه 4 طبقه در شهر Quebec در كانادا انجام دادند.[4]

نخستين استفاده از اين سيستم در آمريكا در ژانويه سال 2000 يك ساختمان در محوطه دانشگاه كاليفرنيا توسط Clark و همكاران بود.[5] سپس Sabelli و همكاران در سال 2001 جامعترين مطالعه عددي را بر روي آن انجام دادند[6]. پس از آن، مطالعات فراواني بر روي این سیستم انجام شد. از آن جمله مي‌توان به آزمايشات Lopez و همكاران در سال2002[7] Huang , Tsai [8]  Merritt و همكاران[9] اشاره نمود.

اين مهاربندها طوري طراحي مي‌شوند كه در برابر كمانش مقاوم بوده، بنابراين داراي منحني‌هاي متقارن تحت بارگذاري‌هاي چرخه‌اي كششي و فشاري حاصل از تاثير نيروهاي زلزله باشند.[10]

همچنين رفتار سازه را از لحاظ پايداري و قابليت جذب انرژي بهبود مي‌بخشند. تحقيقات تئوري و آزمايشگاهي گسترده‌ای كه نشانگر رفتار BRB باشد، طی سال‌هاي اخير  به  قدري رشد نموده و بهينه شده كه مستقيما در طراحي ساختمانهاي جديد مورد استفاده قرار گرفته. يكي از كاربردهاي مهم اين نوع مهاربندها، استفاده در پروژه‌هاي مقاوم‌سازي سازه‌هاي موجود می‌باشد.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی رفتار مهاربندهای کمانش تاب ضربدري شكل

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.