پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی-پایان نامه رشته عمران

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

تکه هایی از متن :

  • سامانه­ عصبی- فازی‌

برای بهبود عملکرد سامانه کنترل و با توجه به توانایی انسان در برخورد و مواجهه با سامانه­ها پیچیده، محققین به مدل­سازی شیوه عملکرد انسان در حل سامانه­های پیچیده روی آورده­اند. تحقیقات در این زمینه ابتدا در دو زمینه کاملاً، مجزا آغاز شد و منجر به ایجاد دو زمینه تحقیقاتی جدید شبکه­های عصبی و سامانه­های فازی گردید. در شبکه­های عصبی سعی بر الگوبرداری از نحوه عمل کرد سامانه اعصاب و مغز انسان شده است. این شیوه با تکیه بر قابلیت یادگیری و توانایی پردازش موازی در شبکه­های عصبی قادر به حل مسائل پیچیده می­باشد. اما در عین حال شبکه­های عصبی توانایی استنتاج ندارند. سامانه­های فازی بر پایه نحوه تصمیم­گیری تقریبی انسان­ها بنا نهاده شده است. در این سامانه­ها، مدل‌سازی کمیت­ها به صورت کیفی و شهودی بوده و به این ترتیب به مقابله با نامعینی­ها می­پردازیم. از مزایای سامانه­های فازی، سادگی و قابلیت فهم و نیز توانایی استنتاج آن­ها می­باشد. اما متأسفانه این سامانه­ها دارای توانایی یادگیری نمی­باشند. با توجه به قابلیت­های این دو روش، با ترکیب آن­ها می­توان توأماً از مزایای آن­ها بهره برد. ترکیب سامانه­های فازی و شبکه­های عصبی منجر به ایجاد سامانه­های ترکیبی[1] عصبی- فازی شده که دارای قابلیت سامانه­های فازی و شبکه­های عصبی می­باشد.  کنترل کننده‌های عصبی- فازی علاوه بر داشتن قابلیت استنتاج فازی از پردازش موازی و قابلیت یادگیری شبکه­های عصبی نیز بهره می­برند. لازم به ذکر است که با طراحی مناسب، کنترل کننده‌های عصبی- فازی می­توانند ساختاری ساده­تر از سامانه­های فازی یا شبکه­های عصبی، از حیث داشتن تعداد قوانین فازی، تعداد لایه و تعداد نرون­ها داشته باشند. برای ترکیب منطق فازی با شبکه­های عصبی، 2 روش اصلی وجود دارد]20-21[:

  • شبکه­های عصبی را با سامانه­های فازی ترکیب کنیم یعنی از عملیات فازی و یا اعداد فازی در شبکه­های عصبی استفاده کنیم که در این صورت قابلیت استنتاج فازی به شبکه­های عصبی اضافه می­شود.
  • سامانه­های فازی را به صورت عصبی تحقق بخشیم. در این حالت یک سامانه فازی که دارای خواص شبکه­های عصبی است را به دست می­آوریم. در این رویکرد علاوه بر قابلیت استنتاج فازی، سادگی و قابلیت تفسیر نیز به خواص شبکه­های عصبی اضافه می­شود و در صورت نیاز شخص خبره می­تواند به راحتی تغییرات لازم را در ساختار و مشخصه­های سامانه ترکیبی اعمال نماید.

 

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :پیش بینی تراوش از بدنه سدهای خاکی با استفاده از روش های داده کاوی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.