مدل پیش بینی مکانی ظرفیت باربری خاک با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی:پایان نامه رشته عمران

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 مدل پیش بینی مکانی ظرفیت باربری خاک با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی

تکه هایی از متن :

 

3-3 شبکه های عصبی مصنوعی

یک شبکه عصبی مصنوعی عبارتست از یک سیستم عظیم و توزیع شده به روش موازی جهت پردازش اطلاعات که ویژگی های اجرایی مشخصی داشته و شبکه های عصبی بیولوژیکی مغز انسان را شبیه سازی نماید. شبکه های عصبی مصنوعی، بعنوان یک کلیت از مدلهای ریاضیاتی تشخیص انسانی یا شبکه بیولوژیکی ساخته شده اند. ساخت آنها مبتنی بر قوانین زیر است:

  1. پردازش اطلاعات در عناصر یکتایی که گره، واحد، سلول یا نورون نیز نامیده می شوند انجام می گیرد.
  2. سیگنالها بین گره ها از طریق اتصالات رابط مبادله می شوند.
  3. هر اتصال رابط یک وزن مربوط به خود را داراست که استحکام آن را نشان می دهد.
  4. هر گره بطور معمول یک تغییر شکل که تابع فعالسازی نامیده می شود را بر روی ورودی خاص خود اعمال می کند تا سیگنال خروجی مربوطه را تعیین نماید.

یک شبکه عصبی بواسطه معماری اش توصیف می گردد که آن معماری نشان دهنده الگوی ارتباط میان گره ها، شیوه تعیین وزن هر ارتباط و تابع فعالسازی آن می باشد. شبکه عصبی مصنوعی، متشکل از تعدادی گره است که بر اساس چینش خاصی سازماندهی شده اند. روش طبقه بندی شبکه های عصبی، بواسطه تعداد لایه های آن انجام می گیرد: تک لایه ای (شبکه های Hopfield) ؛ دولایه ای (شبکه های تشدید تطبیقی1 )و چند لایه ای (اکثر شبکه های پیش انتشاری).

همچنین، شبکه های عصبی مصنوعی می توانند بر اساس جهت جریان اطلاعات و پردازش دسته بندی شوند. در یک شبکه Feed-Forward عموماً گره ها در لایه های مختلف چیدمان شده اند، که از یک لایه اولیه ورودی آغاز و به یک لایه نهایی خروجی ختم می شوند. لایه های مخفی متعددی می تواند وجود داشته باشد، که در هر یک از آنها یک یا چند گره وجود دارد. اطلاعات از سمت ورودی به سمت خروجی حرکت      می کنند. گره های موجود در یک لایه به گره های لایه دیگر متصل اند، اما با گره های هم لایه خود ارتباطی ندارند. بنابراین، خروجی یک گره در یک لایه تنها وابسته به ورودی ای است که از لایه های دیگر با وزن متناظر دریافت می کند. از طرفی دیگر ، در یک شبکه عصبی مصنوعی تکرارشونده، اطلاعات در میان گره ها در هر دو مسیر در جریان است، از ورودی به خروجی و بالعکس. این امر عموماً بواسطه بازیافت خروجی های قبلی شبکه بعنوان ورودی فعلی میسر می گردد، لذا امکان بازخورد1 را نیز میسر می نماید.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :مدل پیش بینی مکانی ظرفیت باربری خاک با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.