دانلود پایان نامه توسعه منحنی های شکنندگی برای ارزیابی لرزه ای سازه های فولادی

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 توسعه منحنی های شکنندگی برای ارزیابی لرزه ای سازه های فولادی

تکه هایی از متن :

3-4-1 انتخاب عضوی از قاب خمشی به عنوان عضو شکل پذير

حال با توجه به مباحث ارائه شده عضوی از يک سازه قاب خمشی بايستی انتخاب شود و به صورت ويژه ای جزئيات بندی شود تا در زلزله های شديد به صورت رفتار غيرارتجاعی اتلاف انرژی نمايد. عضوی را بايستی به عنوان عضو کنترل شوند توسط تغيير شکل انتخاب کنيم که با انتخاب آن شرايط ذيل مهيا شود:

  • افتادن اين عضو در ناحيه غيرخطی خللی در باربری ثقلی سازه ايجاد نکند.
  • ميزان اتلاف انرژی توسط اين عضو از ديگر قسمت های قاب بيشتر باشد.

معنی شرط اول اين است که با انتخاب اين اجزا به عنوان اعضای شکل پذير پايداری کلی سازه به خطر نيفتد. به عنوان مثال اگر عضو کنترل شونده توسط تغيير شکل را ستون های قاب خمشی در نظر بگيريم، يعنی ستون ها را طوری جزئيات بندی و طراحی کنيم که جاری شدگی ابتدا در آنها اتفاق افتد در اين صورت نرم شدن آنها پايداری کل سازه را به خطر می اندازد.

برای احراز شرط دوم اعضايی که دارای نيروهای محوری هستند با جذب انرژی کمتری همراه هستند. همانطور که می دانيم به علت عملکرد ديافراگم کف ها، تيرها عمدتاً دارای نيروی محوری نيستند در حالی که ستون ها دارای نيروی محوری قابل توجهی، لااقل ناشی از ثقل هستند. همين عامل باعث می شود که تشکيل مفصل پلاستيک در تيرها با جذب انرژش بيشتری نسبت به ستون ها همراه باشد. در واقع نمودار لنگر- انحنا را در صورت وجود بار محوری پايين می آورد.

با توجه به مطالب ذکر شده در اين بخش به اين نتيجه می رسيم که تيرها بهترين عناصر برای پذيرفتن شکل پذيری می باشند. زيرا اولاً از مکانيزم های ديگر مطمئن تر عمل می کنند و ثانياً ميزان اتلاف انرژی از طريق تشکيل مفاصل در تيرها بيشتر است.

پس بايد کليه اجزای سازه را طوری تناسب بندی و جزئيات بندی کنيم که جاری شدگی يا تسليم ابتدا در تيرها اتفاق افتاده و بدين ترتيب باعث جذب انرژی زلزله شود. لازمه اين کار آن است که ستون ها و ادوات اتصال را قوی تر از تيرها طراحی کنيم (فلسفه طراحی ستون قوی، تير ضعيف).

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :توسعه منحنی های شکنندگی برای ارزیابی لرزه ای سازه های فولادی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.