تهیه نقشه های موضوعی هم تراز و هم عمق آب زیرزمینی:پایان نامه عمران

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

 بررسی هیدروژئولوژی منطقه­ و تهیه نقشه­ های موضوعی ­نظیر نقشه ­های هم­ تراز و هم عمق آب­ زیرزمینی

تکه هایی از متن :

  بررسی نتایج نمودارها و نقشه­های کیفی محدوده بابل – بابلسر

– آب­زیرزمینی محدوده دارای تیپ آب بی­کربناته کلسیک می­باشد. غالب بودن یون­های کلسیم و بی­کربنات عموماً ناشی از ورود آبهای تغذیه­ای از سازندهای کارستی ارتفاعات مشرف به دشت، وجود co2 محلول در آب تغذیه­ای و تأثیر گازکربنیک موجود در خاک­های جنگلی می­باشد.

– باتوجه به تقسیم­بندی محدوده براساس باقیمانده خشک، در متوسط دوره­های خشک و مرطوب، بیش از 80 درصد از کل وسعت محدوده دارای آب­ شیرین و بقیه آن دارای آب لب­شور می­باشد.

– از لحاظ کشاورزی، در متوسط دوره خشک و مرطوب به ترتیب 8/88 و 2/87  درصد از محدوده در کلاس C3S1 واقع شده­اند. این­گونه آب­ها دارای خطر شوری زیاد و خطر قلیائیت کم می­باشند، و با انجام تسهیلات لازم نظیر آبشویی متوسط خاک­ها و ایجاد شبکه­های زهکشی مناسب، قابل استفاده هستند.

– از لحاظ شرب، در متوسط دوره خشک و مرطوب از لحاظ شرب، به ترتیب 9/71 و 9/75 درصد از محدوده دارای کیفیت قابل قبول، و 8/21 و 2/16 درصد دارای کیفیت نامناسب می­باشد.

– اکثر چاه­های نمونه­برداری دشت، از لحاظ سختی در رده کاملاً سخت واقع شده­اند. بالا بودن مقدار سختی ناشی از ورود آب­های تغذیه­ای عبوری از لایه­های کربناته ارتفاعات، نفوذ آلاینده­های ناشی از پساب فاضلاب­ها و زه­آب­ کشاورزی و انحلال کانی­های تبخیری موجود در لایه بالایی خاک می­باشد.

– بررسی تغییرات میزان یون­های عمده آب­زیرزمینی در طول دوره آماری (11 سال) نشان می­دهد، تغییرات میزان یون­ها در سال­های مختلف هم­روند بوده است. بطوریکه بالا رفتن غلظت یون­ها در سال­های اخیر مشاهده می­شود. بالا بودن غلظت یون­ها در فصل خشک نسبت به مرطوب را می­توان با توجه به افزایش برداشت از آب­زیرزمینی، در تغییر از فصل پرآبی به کم­آبی و افزایش غلظت املاح در آب انتظار داشت.

– با توجه به نقشه­های هم میزان یون­های عمده آب­زیرزمینی محدوده در هر دو دوره خشک و مرطوب، غلظت یون­ها از مناطق مرکزی به طرف شمال محدوده (خصوصا شمال شرقی) بالا می­باشد. از دلایل اصلی اینکه از جنوب محدوده به سمت شمال رسوبات آبخوان دانه­ریزتر شده (دارای رس بالا) بنابراین در این مناطق بافت خاک سنگین می­باشد و جذب املاح سطحی در این مناطق بیشتر می­شود. عمق سطح        آب­زیرزمینی در مناطق شمالی کم بوده و میزان تبخیر از سطح آب بالا می­باشد، فروشویی نمک روی خاک در اینگونه مناطق بیشتر صورت می­گیرد. حداکثر زبانه نفوذ آب شور دریا در بابلسر می­باشد (مهندسین مشاور کنکاش عمران، 1385) که باعث افزایش میزان کلر، سولفات و سدیم آب­زیرزمینی در این نواحی می­شود.

– ازآنجائیکه آبخوان محدوده تحت تأثیر تغذیه دائم و همیشگی از سازندهای کربناته ارتفاعات البرز، رودخانه­ بابلرود و ریزش­های جوی می­باشد، لذا نوسانات و میزان تغییرات زمانی در شیمی­­ آب­زیرزمینی محدوده بیشتر متأثر از عوامل مذکور می­باشد.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی هیدروژئولوژی منطقه و تهیه نقشه های موضوعی نظیر نقشه های هم تراز و هم عمق آب زیرزمینی

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.