پایان نامه ارشد عمران درباره واکنش قليايي سنگدانه ها

دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

  بررسي دوام تيرهاي بتن مسلح تقويت شده با GFRP تحت واکنش قليايي سنگدانه ها 

تکه هایی از متن :

  • برخی ازتحقیقات انجام گرفته در خصوص واکنش قلیایی سنگدانه­ها

باروز[1] [21] در سال 1943 یک برنامه­ی آزمایشگاهی دراز مدت بر روی 104 پانل مربعی ساخته شده از 27 نوع سیمان که در سد Green Mountain در کلورادو استفاده شده بود انجام داد. 53 سال بعد ترک­هایی بر روی این پانل­ها مشاهده کرد که تعداد آن­ها مستقیماً با میزان قلیایی­ها در    سیمان­های استفاده شده مرتبط بود. بنابراین اظهار کرد که سیمان­های با درصد قلیایی بالا، بیشتر مستعد انبساط هستند.

بلین[2] و همکاران [22] تست­های انقباضی بر روی خمیر سیمان ساخته شده با 199 سیمان متفاوت انجام دادند. آن­ها دریافتند که خمیرهای سیمانی حاوی قلیایی بالاتر بیشتر دچار انقباض  می­شوند؛ اگرچه، هیچ ارتباطی بین میزان قلیایی و مقدار افت بتن برای  نمونه­های بتنی ارائه نکردند. بنابراین، نتیجه­گیری کردند که میزان قلیایی بالای سیمان در نمونه­های قرار داده شده در شرایط محیطی خشک باعث افزایش انقباض در خمیرها و ملات­های سیمانی می­شود، اما این تأثیر در نمونه­ی بتنی آشکار نیست.

ازبیک[3] [23] با بررسی بر روی 199 نوع سیمان پرتلند نتیجه گرفت که میزان بالای قلیایی در سیمان  باعث بهبود مقاومت در کوتاه مدت می­شود اما مقاومت نهایی را کاهش می­دهد. از طرف دیگر، ادلر و ونومن[4] [24] مشاهده کردند که قلیایی­های موجود در کلینکر سیمان تأثیری بر روی مقاومت فشاری ندارد، در حالیکه افزودن قلیا به طور قابل ملاحظه­ای مقاومت 28 روزه بتن را کاهش می­دهد.

وی­ویان[5] [25] تست­های خمشی بر روی نمونه­های ملاتی حاوی سنگدانه­های فعال قلیایی سیلیکاتی و سنگدانه­های غیر فعال انجام داد. ملات­ها با سیمان حاوی 59/0 درصد قلیایی معادل ( ) و با افزودن هیدروکسید سدیم (NaOH) از 0، 5/0، 2 و 5/4 درصد ساخته شد، که مقدار کل قلیایی معادل نمونه­ها بترتیب به  59/0، 98/0، 14/2 و 08/4 درصد محدود شد. نتایج حاکی از این بود که افزودن NaOH بجز در نمونه­ی حاوی  08/4 درصدی قلیایی معادل، مقاومت کششی ملات­های حاوی سنگدانه­های غیر فعال را کاهش نمی­دهد. قابل ذکر است که کلیه­ی ملات­ها با محتوای قلیایی کم با نسبت آب به سیمان (w/c)، 5/0 یا 52/0 ساخته شدند، در حالیکه نسبت بالای 6/0 برای اختلاط 08/4 درصدی قلیایی معادل استفاده شد، که این امر می­تواند باعث کاهش مقاومت شده باشد. وی همچنین گزارش کرد که در حضور میزان قلیای بالا محصولات ناشی از هیدراتاسیون سیمان بجای بلوری شدن تمایل بیشتری به ژلاتینی شدن دارند. اگرچه این موضوع فقط در نمونه­های حاوی 5/4 درصد قلیایی معادل و بیشتر رخ می­دهد که این نمونه­ها در واقعیت وجود ندارند.

شایان و ای­ونسک[6] [26] تغییرات خواص مکانیکی شامل مقاومت فشاری، مدول گسیختگی و مشخصات ریز ساختاری  خمیرها و ملات­های سیمانی  با میزان قلیایی مختلف را مورد بررسی قرار دادند. دو سیستم سیمانی با نسبت آب به سیمان 4/0 و 6/0 در نظر گرفته شد. نمونه­ها با سیمان حاوی 84/0 قلیایی معادل، با و بدون سنگدانه­های فعال ساخته شد. با افزودن هیدروکسید سدیم به آب اختلاط میزان قلیایی در نمونه­های مختلف به 0، 5/0، 1، 2 و 5/4 مول محلول هیدروکسید سدیم رسید. لذا میزان کل قلیایی­ها (نسبت به وزن سیمان) به ترتیب برابر 84/0، 9/1، 3، 1/5 و 5/10 درصد قلیایی معادل برای خمیرها و ملات­های با نسبت آب به سیمان برابر با 6/0 در نظر گرفته شد و برای نسبت آب به سیمان برابر 4/0 قلیایی معادل برابر 84/0، 6/1، 3/2، 8/3 و 4/7 درصد در نظر گرفته شد. این محققین دریافتند که محتوای بالای قلیایی، مقاومت فشاری و مدول گسیختگی را در هر سنی (یعنی 7، 28 و 90 روز) کاهش می­دهد. آنان همچنین با بررسی نمونه­ها توسط میکروسکوپ الکترونی مشاهده کردند که ساختار خمیرهای سیمانی با قلیایی­های بالا تراکم کمتری در مقایسه با خمیرهای سیمانی با قلیایی پایین دارد.

طبق تحقیقات جاود و اسکانلی[7] [27]، که بر نمونه­های ملاتی ساخته شده با سیمان­های مختلف انجام شد نتیجه گرفتند که میزان قلیایی بالا در سیمان مقاومت زود هنگام نمونه­ها را افزایش می­دهد اما بعد از 28 روز باعث کاهش مقاومت نمونه­ها می­شود. همچنین دریافتند که وقتی سیمان حاوی قلیا با آب ترکیب می­شود یون­های قلیایی به آسانی وارد فاز مایع سیستم هیدراتاسیون می­شود و بر سرعت و شکل هیدراته شدن سیمان تأثیر می­گذارد که این بر مقاومت و دیگر خواص مهندسی بتن تأثیر گذار است.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد : بررسي دوام تيرهاي بتن مسلح تقويت شده با GFRP تحت واکنش قليايي سنگدانه ها 

این نوشته در متفرقه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.